FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt18/01/2007

Ska resultatandelsstiftelse ingå vid bodelning?

Jag är gift och har del i en s.k. resultatandelsstiftelse via min arbetsgivare. Skall dessa andelar ingå i bodelningen då vi nu ligger i skillsmässa. Inget äktenskapsförord finns.

Lawline svarar

Hej! Vid en bodelning på grund av skilsmässa ska makarnas giftorättsgods fördelas (10 kap 1§ Äktenskapsbalken). Enligt 7 kap 1 § samma lag är all egendom giftorättsgods som inte är enskild egendom (enskild egendom ingår alltså inte i bodelning) 2 § reglerar vad som är enskild egendom. Bland annat omfattas egendom man fått i gåva under villkor att den ska vara enskild egendom, egendom man ärvt under samma förutsättning, sjukförsäkring och pensionssparande. Vad jag kan se finns inget som skulle passa in på din resultatandelsstiftelse, vilket innebär att den ska ingå. mvh
Magdalena ÅhlbergRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000