FrågaSKADESTÅNDSRÄTTÖvrigt07/03/2013

Fotbollsskador

Min lillebror på 11 år spelade fotboll ute i gården och då sparkade han bollen hård, den träffade grannens fönster och grannen fick skador pga glaset som gick i sönder, samtidigt grannens katt blev vansinnet rädd och hoppa rakt ut genom fönstret framför en snabb kommande cyklist och blev påkörd och cyklisten välte in i livsmedelbutikens glasruta, katten fick avlidas pga skador och livsen blev tvungen att lägga ner jobbet resten av denne dag för att fixa skadan och dagen därpå föratt städa och ta bort all småglas som var överallt i livsmedeln, nu har ägaren till livsmedels butiken och grannen till oss och kräver skadestånd. jag kan tänka mig att grannen har rätt och göra anspråk mot oss för bollen gjorde skador på honom och även hans fönster gick i sönder men att katten hoppar ut och cyklisten välter och livsmedelbutikens stora glasruta går i sönder är väll inte vårt fel? blir tacksam om ni hjälper så vi vet vilka skador vi ska ersätta och veta vilka som gör anspråk mot oss. Tack

Lawline svarar

Hej! 


Du har precis rätt i att dina föräldrar kan bli skyldiga att betala skadorna som fotbollen hade på din grannes fönster och de skador granen själv har lidit på grund av glassplitter. Men precis som du skriver så kommer ni inte bli ansvariga för att katten blev skrämd och detta i slutändan ledde till att livsmedelsbutikens glasruta gick sönder. Med ett juridiskt uttryck brister det i detta långtgående händelseförlopp i adekvat kausalitet. Som du skriver så var det ju inte erat fel: det var helt enkelt inte en följd ni skulle kunna ha förutsett på något sätt (förutsatt att ni inte sparkade bollen rakt mot livsmedelsbutikens glasruta såklart) och därför bör ni inte bli ansvariga för skadorna. Ägaren till livsmedelsbutiken har dock förmodligen en försäkring han eller hon kan använda sig av.


Förhoppningsvis har dina föräldrar en hemförsäkring som bör täcka skadorna, så det bästa är om dina föräldrar tar kontakt med hemförsäkringen för att reda ut situationen. Anledningen till att jag skriver era föräldrar är att det är dem som är ansvariga för din 11-åriga lillebror och de skador han orsakar. Hoppas svaret varit till hjälp! 


Med vänliga hälsningar, 

Alexandra 

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Skadeståndsrätt och Övrigt? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000