Är enbart 8 dagars betalningsfrist på p-böter okej?

Har parkeringsbolagen rätt att bara ha 8 dagars betalningstid på kontrollavgiften (p-böter). Gäller inte 30 dagar som konsumentköplagen föreskriver?

Lawline svarar

Hej,

Tack för din fråga!

Konsumentköplagen är inte tillämplig när det gäller parkeringsböter. Konsumentköplagen reglerar vilka rättigheter en konsument har som köper en vara av en näringsidkare. Den lag som aktualiseras vid parkeringsböter är lag (1984:318) om kontrollavgift vid olovlig parkering (se: https://lagen.nu/1984:318). I 8 § stadgas: ”Vill markägaren ta ut kontrollavgift skall han utställa en betalningsuppmaning som överlämnas till fordonets förare eller ägare eller fästs på fordonet. Om kontrollavgiften inte betalas inom den tid som angetts i uppmaningen, skall markägaren påminna fordonets förare eller ägare om betalningsansvaret innan han vidtar åtgärder för inkassering av avgiften enligt inkassolagen. Påminnelsen skall innehålla uppgift om när avgiften senast skall betalas”. Därmed ska kontrollavgiften betalas inom den tid som anges i betalningsuppmaningen.

Vänligen, 

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000