FrågaSKADESTÅNDSRÄTTÖvrigt12/11/2012

Skadestånd från bostadsrättsförening

Hej! Jag har ett litet problem angående bostadsförening. Jag har kontaktat kommunen och juristbyrån men de skickar mig hitt o ditt. Jag undrar vilka rättigheter har jag och om jag har stor chans att vinna om jag polisanmäler bostadsföreningen? Vi har köpt bostaden hos företaget för ca 2 år sedan. Jag har skadat mig för 6 veckor sedan i min källare. Det finns skyddsdörr som man öppnar först (icke automatiska dörrar och man använder ingen nyckel) och det finns en till dörr som man öppnar med ett nyckel för att komma in till källaren. Eftersom jag hade svårt att öppna den andra (vanliga) dörren så bestämde jag mig att vända tillbaks hem, men ville stänga först skyddsdörren. Eftersom dörren fastnade i golvet (golvet är högre på ena stället) så var jag tvungen att använda mer kraft för att få igång de igen. Och då fick jag skyddsdörren på mitt finger som orsakade skadan. Jag blev opererad eftersom fick fraktur. Det läkarna har sagt att mitt finger kommer inte att fungera som förr. Jag har kontaktat bostadsföreningen angående ersättningen för skadan, men de är inte villiga att betala för detta. Det de har sagt att dörren är tung och trög och att jag har ingen rätt till ersättning. Men när jag förklarade att det är inte dörren som var trög utan golvet som är högre på ena stället då svarade de att man inte borde röra dörren. Jag har frågat även om det finns ett regel att man inte ska röra dörren så sa de "det är en skyddsdörr till ett skyddsrum som inte regleras i styrelsens stadgar". Jag är inte det enda personen som har skadat mig där. Det jag fick reda på just från den mannen från styrelsen att hans dotter har skadat sig där också. Men alla andra personer som bor här stänger ju skyddsdörren också, vilket betyder att de är inte informerade om det att "man inte ska röra dörren". Jag undrar då om jag kan polisanmäla bostadsföreningen för att de inte fixar problem i rätt tid och att de är inte villiga att betala mig för skadestånd. Jag hoppas ni kan hjälpa mig att lösa problemet, eftersom jag kan inte släppa undan hela situationen, eftersom bostadsföreningen är oseriös enligt mig. Med vänliga hälsningar.

Lawline svarar

Hej och tack för din fråga. Enligt skadeståndslagen (SkL) kapitel 2 § 1 ska den som uppsåtligen eller av vårdslöshet vållar personskada eller sakskada ersätta skadan. Den här regeln gäller även för juridiska personer, exempelvis en bostadsrättsförening. Termen ”vålla” som används i paragrafen är ett gemensamt uttryck för handlande eller underlåtenhet som kan föranleda skadeståndsansvar enligt SkL. Vårdslöshet föreligger om skadegöraren (bostadsrättsföreningen i ditt fall) inte uppträtt på ett sätt som en förnuftig och hänsynsfull (juridisk) person av samma kategori skulle ha agerat om den varit i samma situation. Man gör alltså en jämförelse med andra bostadsrättsföreningar - hade de åtgärdat problemet eller inte? Vidare kan sägas att det i regel är strängare krav på korrekt handlingssätt vid en personskada än vid en sakskada. Som motvikt till detta beaktas också möjligheterna att förebygga skadan och hur pass omfattande och dyrt ett åtgärdande skulle innebära. Slutligen brukar man göra en avvägning mellan riskerna och kostnaderna. Om risken inte är så stor för att någon skadar sig i dörren samtidigt som ett dörrbyte skulle visa sig vara dyrt, så har du inte så stora chanser att få ut ett skadestånd från din bostadsrättsförening. Om däremot skaderisken är hög och kostnaden att byta ut dörren inte skulle vara överväldigande bör du alla gånger få rätt till skadestånd för din olycka. Personligen tycker jag att det låter underligt att en skyddsdörr inte ska kunna stängas. Den här saken ska inte polisanmälas. Jag rekommenderar dig att ta kontakt med en jurist för att få hjälp med att formulera en stämningsansökan. Du kan också göra det på egen hand. Du behöver då ta dig till en tingsrätt och göra en "ansökan om stämning". En anmälningsavgift på 450 kronor tillkommer. Länk till SkL: https://lagen.nu/1972:207. Hoppas du fick svar på din fråga. Med vänliga hälsningar, Lovisa Falkman.
Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Skadeståndsrätt och Övrigt? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000