Straffskala - försök till våldtäkt

Vad är straffskalan på försök till våldtäkt, där killen (17 år) överfaller och sliter av tjejen (17 år) kläderna, men sedan ångrar sig? Killen är tidigare ostraffad.

Lawline svarar

Hej, Enligt 6 kap. 1 § BrB (se. https://lagen.nu/1962:700#K6) är straffskalan för våldtäkt fängelse i två till sex år. Försök till brott regleras i 23 kap. 1 § BrB (se. https://lagen.nu/1962:700#A3). Däri stadgas att vid försök till brott som kan leda till fängelse i minst två år får straffet inte vara mildare än fängelse. Som maximalt straff gäller det enskilda brottets strängaste straff. Då straffet för våldtäkt, som tidigare nämnts, är två till sex års fängelse betyder det att straffet för försök till våldtäkt måste vara fängelse, även då i maximalt sex år. Vänligen,
Anton KarlssonRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000