Vilket efternamn kan mitt barn förvärva?

2020-01-27 i FAMILJERÄTT
FRÅGA
Hej. Jag har en fråga angående nyfödda barn och deras efternamn.Har jag möjlighet att ge mitt barn mitt förnamn som efternamn? Ex: Förnamn Ahmed. Kan barnet då heta X Ahmed
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler angående förvärv av för- och efternamn finns i lagen om personnamn. Regler angående just efternamn finns i lagens 4 §. Om du vill att ditt barns efternamn ska bestå av ditt förnamn och inte det efternamn som någon av er föräldrar bär, måste du lägga till någon av ändelserna -son eller -dotter eller som är bildat på jämförligt sätt (4 § 2 stycket 4 punkten lagen om personnamn). I ditt exempel alltså Ahmedsson/Ahmedsdotter.

En ansökan om förvärv av det efternamn ett barn ska ges enligt 4 § ska göras inom tre månader från barnets födelse. Det är förhållandena vid ansökningstillfället som är avgörande för bedömningen av om ett namn får förvärvas (5 § lagen om personnamn).

Hoppas att du fick svar på din fråga!

Med vänliga hälsningar,

Alexandra Madsen
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (3481)
2020-07-09 När bör man upprätta en framtidsfullmakt?
2020-07-06 Vad kan man göra för att skydda sig mot sin makes skulder?
2020-07-06 Vad kan man göra när ens make har stora skulder?
2020-07-06 Kan ett aktiebolag bli föremål för bodelning vid ett samboförhållande respektive ett äktenskap?

Alla besvarade frågor (81781)