Ska egendom som min exman köpte innan vi gifte oss vara med i bodelningen?

2019-08-24 i Äktenskapsskillnad
FRÅGA
Hej.Jag ska skilja mig. Min emxan köpte två tomter innan vi gifte oss. Ska dessa vara med i bouppdelningen?Mvh
SVAR

Hej och stort tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler om bodelning finns i äktenskapsbalken (ÄktB).

Den egendomen som ska vara med i bodelningen är det så kallade giftorättsgodset, 1 § 10 kap ÄktB. Giftorättsgods är all egendom som inte är enskild egendom, 1 § 7 kap ÄktB. Om din exman köpte tomterna själv är enda möjligheten att de INTE är giftorättsgods om ni har skrivit ett äktenskapsförord enligt vilket tomterna är din exmans enskilda egendom. Om det inte finns ett äktenskapsförord är tomterna giftorättsgods och ska därmed vara med i bodelningen, 2 § 7 kap ÄktB.

Jag hoppas att du har fått din fråga besvarad!

Vänliga hälsningar,

Amanda Kinnander
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
AB2 Hej kära bröder och systrar. Om du behöver ett seriöst lån mellan individer eller om du har ett stort projekt och behöver finansiering är jag tillgänglig för att ge dig lån från 15000 Kr till 5.000.000 KR. Den årliga räntan är 2%. För mer information kontakta mig så blir du nöjd: E-post: nagelsilvia58@gmail.com
2019-08-25 09:55
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Äktenskapsskillnad (818)
2019-09-22 Möjligt att via gåva minska sitt giftorättgods före äktenskapsskillnad?
2019-09-22 Endast den ena maken vill fullfölja skilsmässan efter betänketiden
2019-09-16 Jag har ärvt ett hus från mina föräldrar och ska skilja mig, behöver jag köpa ut min ex-man?
2019-09-12 Vart ansöker jag om äktenskapsskillnad?

Alla besvarade frågor (72982)