Särkullbarns rätt till arv

2016-11-30 i Särkullbarn
FRÅGA
Hejsan. Min fru gick bort för 14 år sen o hon har två barn o jag två, men inga gemensamma. Nu har jag tänkt ge min äldre son mitt hus då han behöver det bättre o jag ska flytta ihop med min särbo. Jag har alltid ägt detta hus o betalt detta, fick frågan vid bouppteckningen, Frågan nu är om min f.d frus barn har rätt till någon ersättning då jag ger bort huset med ett Gåvobrev till min son?Mvh Undrande.
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag utgår i mitt svar ifrån att din avlidna hustrus barn avstod från sitt arv till förmån för dig vilket beskrivs i 3 kap. 1 § Ärvdabalken (ÄB). De barnen har sedan, vid ditt frånfälle, rätt till kvarlåtenskapen som tillhörde deras mor och du innehar den nu endast med fri förfoganderätt som det kallas vilket bl.a. innebär att du inte kan testamentera bort delen som ska tillfalla din avlidna hustrus barn, 3 kap. 2 § ÄB.

Såtillvida huset du nu vill ge bort till din son inte utgör en del av din f.d. hustrus kvarlåtenskap kommer din f.d. hustrus barn inte har rätt till någon ersättning. Däremot kan fastigheten vid ditt frånfälle komma att avräknas på din äldste sons arv, 3 kap. 2 § 2 st. ÄB.

Hoppas du fick svar på din fråga, tveka inte att höra av dig igenom om du har fler funderingar!

Du hittar Ärvdabalken här.

Vänligen,

Anna Ståhlklo
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Särkullbarn (1115)
2020-11-30 Arv mellan syskon och halvsyskon
2020-11-29 Särkullbarns rättigheter utomlands
2020-11-23 Efterlevande maken och den avlidne makens särkullbarn
2020-11-23 Kan jag kräva att få mitt arv om ett år om jag avstår från det nu, till förmån för min fars änka?

Alla besvarade frågor (86843)