Sambos arv

2016-04-27 i Sambo
FRÅGA
Vad gäller när vi bygger ett nytt gemensamt hus och båda har barn sedan tidigare? Inga gemensamma barn och vi är inte gifta. Om någon av oss avlider, vad gäller då?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Som sambo har man inte någon arvsrätt. Om ena sambon dör kommer dess bröstarvingar att ärva hela kvarlåtenskapen, 3 kap 1§ Ärvdabalken.

Då ni gemensamt byggt huset utgör detta samboegendom, 3§ Sambolagen. Om en av er dör så kommer den andra att ha rätt till hälften av del totala samboegendomen (efter avdrag för lån hänförliga till den) vid sambodelning, 14§ Sambolagen. Efter avdrag för skulderna har den efterlevande dock alltid rätt till att den behållna egendomen ska motsvara minst två prisbasbelopp, 18§ 2st Sambolagen.

Hoppas du fått svar på din fråga, annars tveka inte att höra av dig igen!

Sara Aspelin
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Sambo (462)
2020-11-28 Hur påverkar samboförhållandets upphörande ett inbördes testamente?
2020-11-21 Kan en sambo ärva en bostad?
2020-11-09 Vem kan påkalla bodelning när ett samboförhållande upphör?
2020-11-04 Kan sambos ärva varandra?

Alla besvarade frågor (86861)