Förbjudet att ta ut avgift vid kortköp

2015-10-25 i KÖPRÄTT
FRÅGA
Hej! idag fick vi lära oss att enligt svensk lag får inte en butik ta ut en extra avgift om man vill betala med kort för lägre summor (många butiker skriver t.ex.för köp under 50 kronor tar vi en avgift på x kr) jag undrar var i lagtexten det står? hade velat veta kapitel och paragraf
SVAR

Hej och tack för din fråga!

Det stämmer att det är olagligt, det har det varit sedan 2010. Det lagrum du söker efter är 5 kap. 1 § 4 st i Lag (2010:751) om betaltjänster.

Erik Blomquist
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (846)
2020-11-24 Ångerrätt konsument resp. näringsidkare
2020-11-21 Behöver du betala för bilvärderingstjänsten trots att företaget varit otydligt vid lämnande av prisinformation?
2020-11-16 Köpeavtal - ett exempel för respektive part
2020-11-01 Returkostnader vid internetköp

Alla besvarade frågor (86443)