Enskild egendom sambor, surrogat

2016-06-09 i Sambo
FRÅGA
Hej!Har fått ärva efter min mor ett hus som enskild egendom. Huset är sålt och jag har placerat pengarna på olika konton. Jag lever i ett samboförhållande sedan 10 år och har två döttrar sedan tidigare. Är dessa pengar min enskilda egendom fortfarande och vad händer vid ett arvsskifte efter mig? MvhKarin
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

I detta fall är Sambolagen (2003:376) (SamboL) (här) tillämplig. Enligt 4 § 3p. SamboL (här) ingår i samboegendom inte egendom som en sambo har ärvt och som enligt testamente av arvlåtaren ska vara mottagarens enskilda. Enligt 4 § 4p. SamboL (här) ingår inte i samboegendom sådant som trätt i stället för egendom som avses i punkterna 1-3 i samma paragraf. Detta kallas för surrogat, vilket i praktiken innebär att det en person har ärvt med förbehåll om att egendomen ska vara dennes enskilda, också förblir enskild om personen t.ex. säljer egendomen och använder pengarna till att köpa något annat. I ditt fall är alltså de pengar som du har fått genom försäljningen av huset enskild egendom enligt 4 § 4p. SamboL. Dessa pengar kommer därför inte att ingå i en eventuell framtida bodelning mellan dig och din sambo eftersom det endast är samboegendom som ingår i bodelningen, se 8 § 1 st. SamboL (här). Vid ett arvskifte efter dig kommer din sambo inte att ärva dig eftersom sambor inte har någon arvsrätt efter varandra. Det är istället dina två döttrar som kommer att ärva dig med hälften vardera, se 2 kap. 1 § Ärvdabalken (här).

Jag hoppas att du fick svar på din fråga!

Med vänlig hälsning

Sara Bengtsson
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Sambo (456)
2020-10-18 Vem ärver i samboförhållanden?
2020-10-04 Måste vi gifta oss för att ärva varandra?
2020-10-02 Arvsrätt för sambor
2020-09-30 Kan man tilldela sambo hela dödsboets kvarlåtenskap?

Alla besvarade frågor (85218)