Bodelning - sambo

2015-09-30 i Bodelning
FRÅGA
Hej! Jag och min sambo separerade för några månader sen efter 8 år tillsammans. Jag bor kvar i folkbokförd bostadsrätten medan han har flyttat till annan bostad. Nu är det så att han står på lånet och lägenheten, har jag rätt till hälften av lägenheten? (Vi skaffade den som en gemensam bostad efter vi varit tillsammans i 3 år)
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Jag utgår från att ni inte skrivit något samboavtal som avtalat bort sambolagen.

Enligt 8 § sambolag(2003:376) ska bodelningen göras med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag då samboförhållandet upphörde. Det råder dock avtalsfrihet mellan er när ni avtalar om bodelningen. Detta innebär att du och din sambo kan själva komma överens om ett värde som ni tycker är lämpligt för det aktuella bodelningsobjektet.

En begäran om bodelning ska framställas senaste ett år efter det att samboförhållandet upphörde (8 § 2 st. sambolagen).

Då lägenheten utgjorde er gemensamma bostad, bör den räknas som samboegendom enligt lagens mening (3 § sambolagen).

Mot bakgrund av det ovan anförda bör du ha rätt till hälften av lägenheten.

Nicole Cai
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bodelning (2555)
2020-07-03 Hur räknar vi ut bodelningslikviden vid partiell bodelning?
2020-07-01 Bodelning när ena maken har ett lån
2020-06-30 När man inte kommer överens under bodelningen
2020-06-30 Är en gåva enskild egendom?

Alla besvarade frågor (81726)