Är en gåva skattepliktig?

2021-01-28 i Gåvoskatt
FRÅGA
HejJag kommer att få en kattunge från en vän i Finland som kommer att få en kattunge av mig senare. Är detta skattepliktigt?
SVAR

Hej,

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga rör skatterätt och regleras i Inkomstskattelagen (IL).

Om du fått kattungen från din vän som en gåva, är huvudregeln att den är skattefri enligt (8 kap. § 2 IL). Vidare gäller följande, för att en gåva ska vara skattefri, ska den både vara frivillig och det ska även föreligga en gåvoavsikt mellan parterna. Men om gåvan ska ses som en ersättning för t.ex ett arbete/tjänst är det en skattepliktig inkomst.

Ibland kan gåvomottagaren ge något i utbyte mot gåvan, detta kallas blandat fång, men det behöver inte innebära att den ursprungliga gåvan tappar sin benefika karaktär helt.

Vänligen,

Natalin Kabro
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Gåvoskatt (338)
2021-10-25 Beskattning vid av gåva av aktier eller gåva av rätt till aktieutdelning
2021-10-13 Hur fungerar det i Sverige att ta emot en gåva från utlandet?
2021-09-24 Ska gåvor tas upp i deklarationen?
2021-09-08 Måste man betala skatt när man får en fastighet i gåva?

Alla besvarade frågor (96584)