Att genom testamente förodna att det ska vara mottagarens enskilda

2011-01-25 i Sambo
FRÅGA
Att du i testamente får föreskriva att kvarlåtenskapen ska vara mottagarens enskilda egendom är helt klart men får Du också föreskriva att den inte heller ska omfattas av reglerna om bodelning i sambolagen?
SVAR
Ja, det går bra. Se 4 § 2 p. sambolagen. https://lagen.nu/2003:376
Lina Radovic
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Sambo (510)
2021-12-30 Hur gör man för att leva så orubbat som möjligt som sambo om en avlider?
2021-12-30 Ses sambor som "släkt" till den avlidne?
2021-12-26 Vem ärver den avlidne sambons del av det gemensamma huset?
2021-12-07 Upphör ett samboförhållande när sexuellt samliv inte längre förekommer?

Alla besvarade frågor (98676)