Kostnadsansvar för tillträde till gemensamhetsanläggning
Lawline svarar
Hej och tack för att du vänder dig till Lawline. Jag kommer att använda mig av samfällighetslagen (LFS) samt anläggningslagen (AL) för att besvara din fråga. Gemensamhetsanläggning och rätt till utrymme är samfällda för de fastigheter som deltager i anläggningen (14 § AL). Detta innebär att samfällighetslagen blir tillämplig (1 § LFS).
Gemensamhetsanläggning och ny fastighetsägare
Nya fastighetsägare blir automatiskt delägare i gemensamhetsanläggningen. Gemensamhetsanläggningen, och den mark som är upplåten för den, är gemensam egendom för de fastigheter som är anslutna till gemensamhetsanläggningen. Delaktigheten i gemensamhetsanläggningen är kopplad till äganderätten för varje fastighet. När en fastighet som har del i en gemensamhetsanläggning säljs så blir den nya ägaren därför automatiskt delägare i gemensamhetsanläggningen. Den nya fastighetsägaren binder sig då också till de beslut som meddelades när gemensamhetsanläggningen en gång bildades, därför blir anläggningsbeslutet viktigt.
Kostnadsfördelning för gemensamhetsanläggning
Jag utgår från att kostnaden har rötterna i den valda kostnadsfördelningen för anläggningen. Kostnaden är antingen bestämd enligt andelstal vid förrättningen (15 § AL) eller på annat sätt. Eftersom du skriver att ingen förening finns utgår jag från att delägarförvaltning gäller. Vid delägarförvaltning bestämmer samtliga delägare tillsammans (6 § LFS), vilket inkluderar bestämmelser kring kostnadsfördelningar.
Det låter som att denna anslutningskostnad har grunden i bestämmelserna vid förrättningen, och att det enligt den ska betalas en summa vid tillträde till gemensamhetsanläggningen. Denna kostnad verkar, enligt protokollet, falla på den tidigare ägaren. Då bör det vara den tidigare ägaren som ska stå för denna kostnad. Beroende på konstandsfördelningen som föreligger så kommer du dock troligtvis att någon gång behöva betala underhållskostnad.
Mycket beror på var grunderna för denna inträdeskostnad kommer ifrån och vad som exakt stadgats kring det. Eftersom jag saknar information kring det blir det svårt för mig att uttala mig mer koncist kring det.
Sammanfattning
Utifrån min tolkning av din situation och lagen når jag slutsatsen att detta inte är en kostnad som ska krävas från dig, det är den tidigare ägaren som ska stå för det. Undantag finns om det finns något stadgat i exempelvis förrättningen om att ni fastighetsägare ska betala X kostnad för gemensamhetsanläggningen. Om kostnaden ENDAST är hänförlig till fastighetens tillträde till gemensamhetsanläggningen så ska det kostnaden falla på personen som ägde fastigheten vid tillträdet, dvs den tidigare ägaren, inte dig.
Om du har fler frågor om ditt ärende är du välkommen att höra av dig till mig på alexander.martensson@lawline.se, så ska jag göra mitt bästa för att hjälpa dig ytterligare. Jag kan även sätta dig i kontakt med vår ordinarie byråverksamhet om det kvarstår osäkerheter efter vår kontakt. Med vänlig hälsning