FrågaSTRAFFRÄTTTrafikbrott18/12/2021

Varför kan det bli en diskussion om vem som körde bilen när bilen fastnar i en fartkamera?

I vilken lag, och på vilket sätt, står det att ägaren till ett fordon inte är ansvarig för vad som händer med t.ex. vid fortkörning? Jag har alltid undrat över tjafset om vem som körde när bilen fastar i en fartkamera...

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag tolkar din fråga som att du undrar över varför det blir en diskussion om vem som körde bilen när bilen fastnar i en fartkamera och varför ägaren till bilen inte blir ansvarig vid fortkörning.

För att svara på din fråga kommer jag använda mig av trafikförordningen (förkortas TRF). Reglerna om fortkörning finns alltså inte i en lag, utan i en förordning och det är regeringen som ger ut förordningar och inte riksdagen. Förordningen är dock lika giltig som en lag och förordningen ska följas av de som omfattas av förordningen.

Den som kör bilen får betala böter vid fortkörning

Det är endast bilens förare som kan straffas för en fortkörning. I förordningen står det "Till penningböter döms en förare av ett motordrivet fordon …" (TRF 14 kap. 3 §). Det står alltså inte att ägaren till ett fordon inte blir ansvarig vid fortkörning, utan det står att föraren blir ansvarig. Ägaren kan inte bli ansvarig för något om det inte står tydligt i en paragraf.

Det finns flera olika fall där en förare kan dömas att betala penningböter som listas i TRF 14 kap. 3 §. I detta fall handlar det om fortkörning och föraren av fordonet är den som får betala penningböter för detta (TRF 14 kap. 3 § första stycket 1b punkten jämte 3 kap. 17 §).

Om polisen inte på egen hand kan identifiera föraren skickar polisen en förfrågan till bilens ägare om vem som har kört fordonet. I Sverige finns det dock ingen angivelseplikt, det finns alltså inget juridiskt krav på att bilens ägare måste upplysa om vem det var som körde bilen vid fortkörningstillfället.

Ytterligare exempel på när polisen måste kunna identifiera föraren för att ett brott ska kunna bli aktuellt och där endast föraren kan straffas för brottet, är vid olovlig körning och vid rattfylleri (lag om straff för vissa trafikbrott 3 § och 4 §).

Fordonsägaren kan bli skyldig att betala penningböter enligt andra bestämmelser

Det finns dock andra bestämmelser i trafikförordningen där ägaren till fordonet kan bli skyldig att betala penningböter för att ha brutit mot vissa bestämmelser i trafikförordningen (TRF 14 kap. 11 §). Ägaren till en bil kan till exempel bli skyldig att betala penningböter för att den inte ser till att ha vinterdäck på bilen mellan 1 december och 31 mars om det är vinterväglag (TRF 14 kap. 11 § jämte 4 kap. 18a §).

Sammanfattning

Det är endast fordonets förare som kan bli ansvarig att betala penningböter vid fortkörning. Detta framgår av trafikförordningen. Därmed kan det uppstå ett tjafs om vem det var som körde bilen för polisen kan inte ge böter till en person om de inte vet att den personen faktiskt körde bilen när bilen fastnade i fartkameran. Polisen brukar då skicka en förfrågan till bilens ägare om vem det var som körde bilen när bilen fastnade i fartkameran, men bilens ägare är inte skyldig att uppge detta även om ägaren vet vem som körde bilen då.

Hoppas du fick svar på din fråga, annars är du välkommen att ställa en ny till oss på Lawline!

Med vänlig hälsning,

Erika BjörnforsRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Straffrätt och Trafikbrott? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo