Underhållsstöd omfattning

2019-05-31 i Underhåll
FRÅGA
Kan ni konkretisera vad den andra föräldern ska skicka med vid byten. Jag betalar fullt underhållsstöd för bpda våra små döttrar. Mamman får även båda barnbidragen. Dock vägrar hon skicka med kläder trots att de ofta är uppemot 7!dygn hos mig i stöten. Hon anser att hon ej behöver det. Kan ni skicka en konkret lista vad parten som får underhåll har för konkret plikt. Har kollat med kommunen, soc, fk mm men ingen kan uppge att det är upp till föräldrarna. Vi har för ett halvår sedan suttit i rätten då mamman ville ha växelvist boende vilket ej funkar för mig då jag reser i tjänsten och då sökte hon ensam vårdnad. Det blev dock fortsatt gemensam vårdnad. Det framgick även att jag har rätt till dem vissa dagar o tider. Det står att jag har rätt men om jag får förhinder ex pga jobb så räcker det att jag meddelar mamman? Eller får man böter då?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Så som jag har uppfattat din fråga handlar den om underhållsbidrag till barn.

Huvudregeln gällande underhållsbidrag framgå av FB. Enligt FB 1 kapitel 1 § framgår att föräldrarna skall svara för underhåll åt barnet efter vad som är skäligt med hänsyn till barnets behov och föräldrarnas samlade ekonomiska förmåga. När föräldrarnas underhållsskyldighet bestäms skall hänsyn tas till barnets egna inkomster och tillgångar samt till barnets sociala förmåner under beaktande av vad som följer av föreskrifterna om dessa.

Enligt FB 1 kapitel 2 § gäller att underhållsskyldigheten upphör när barnet fyller arton år. Går barnet i skolan efter denna tidpunkt, är föräldrarna underhållsskyldiga under den tid som skolgången pågår, dock längst intill dess barnet fyller tjugoett år. Till skolgång räknas studier i grundskolan eller gymnasieskolan och annan jämförlig grundutbildning.

Enligt FB kapitel 1 § 2 skall underhållsbidraget täcka de behoven som barnet har om inte denne bor varaktigt hos den ena föräldern. Enligt kapitel 7 § 2 skall den föräldern med största ekonomiska förmåga betala underhållet, kravet som är på vem som skall betala bidraget är där barnet är varaktigt, alltså om barnet är över 50 % hos en föräldrar är denne skyldig att betala underhållet till barnet. Beslutet om underhållsbidrag bestäms av en lagakraftvunnen dom fastställs av rätten att storleken på underhållet skall jämkas på grund av ändrade familjesituationer enligt Föräldrabalken 7:10 1 st. Underhållsbidraget skall omfatta vanliga levnadskostnader.

När det gäller återbetalning av bidraget eller begäran av den ena parten att betala bidraget retroaktivt gäller: 1. vem som skall betala bidraget skall fastställas i dom och genom lagakraftvunnen dom. Redan där skall det bestämmas vem som skall betala bidraget. Om en av partner inte betalar eller den andra betalar mer kan det bero på ekonomiska förhållanden eller andra omständigheter. Enligt 7:1 kan en av parterna betala mer för barnet om denne ekonomiska förmåga är bättre.

Beloppet bestäms av 18 kap. 2 SFB där minsta beloppet för bidraget bestäms. Om en av parter inte vill betala eller dylikt blir denne återbetalningsskyldig till Försäkringskassan för hela beloppet eller delvist av denne, beroende på. Hur stor återbetalningsskyldigheten är beror på inkomsten och hur många barn det gäller, parten behöver dock inte betala tillbaka mer än minimum beloppet per barn per månad. Det är Försäkringskassan som bestämmer om det föreligger återbetalningsskyldighet eller inte.

Hur mycket man skall betala i underhållsbidrag bestäms alltså slutligen av försäkringskassan och dina individuella ekonomiska möjligheter att kunna betala för barnet. Om ens ekonomiska situation har förändrats kan detta påverka underhållsbidraget som man skall betala. Utgångspunkten är alltid vårdnadshavares inkomst.

Det finns således inget konkret svar på vad som skall ingå i denna summa och bedömningen görs utifrån barnets förutsättningar och behov, i enskilda fall och från fall till fall. Rättsligt vad gäller omfattningen av underhållet vägleder endast med hänsyn till det som är skäligt med hänsyn till barnets behov.

Du kan läsa mer om underhåll till barn nedan:

https://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/for_foraldrar_som_inte_lever_ihop/Barnet_bor_inte_hos_dig/underhallsbidragslank

Vill du ha mer rådgivning eller hjälp av en jurist?

Då kan du använda dig av någon av våra andra tjänster:

- Gratis telefonrådgivning, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 2.

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom tre dagar för 995 kr, klicka här - Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom 24 h för 1495 kr, klicka här

- Boka tid med en jurist för 1677,50 kr/h, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 1.

Vänligen,

Victoria Rosscheree
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (870)
2019-12-10 Jämkning av underhållsbidrag
2019-12-06 Vad innebär föräldrars underhållsskyldighet?
2019-12-05 Är jag fortfarande underhållsskyldig för mitt barn om hen inte längre bor hos mig?
2019-11-30 Underhållsbidrag myndig person

Alla besvarade frågor (75550)