Underhållsskyldighet för myndiga barn?

2019-06-11 i Underhåll
FRÅGA
Hej. Vi har 2 söner. Födda -98 + -02. Sonen som är född 98 har drogproblem stjäl saker fr pappans hem och säljer för att få Pengar till droger.Båda sönerna bor hos pappan.Nu vill pappan ha underhåll för båda sönerna.Jag tycker ej att den äldste sonen ska bo där då stora problem uppstår nästan dagligen samt att han fyller 21 år i år ej går någon skola.Är jag verkligen skyldig att betala underhåll för båda sönerna ?
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Eftersom din fråga handlar om underhållsskyldighet blir föräldrabalkens (FB) 7 kap. tillämpligt.

Underhållsskyldighet?

Som förälder är du underhållsskyldig för dina barn, vilket fastslås i 7 kap. 1 § FB. Vanligtvis upphör dock underhållsskyldigheten när barnet fyller 18 år, se 7 kap. 1 § 2 st. FB. Undantaget till detta är om barnet studerar på grundskola/gymnasiet eller liknande grundutbildning, i sådana fall är du underhållsskyldig fram tills barnet fyller 21 år. Du kan läsa mer om underhållsbidrag på Försäkringskassan hemsida se här.

Svar: Eftersom din äldsta son inte studerar och är över 18 år gammal är du inte underhållsskyldig för honom. Du är däremot underhållsskyldig för din yngsta son tills han fyller 18 år eller tills han fyller 21 år om han fortfarande studerar på gymnasiet eller liknande, se 7 kap. 2 § FB.

Hoppas du fått svar på din fråga!

Vänliga hälsningar

Axel Bellander
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (825)
2019-08-04 Har jag som bonusförälder en försörjningsplikt?
2019-08-01 ​Måste man betala underhållsbidrag om modern betett sig bedrägligt?
2019-07-31 Underhållsbidrag till barn
2019-07-31 När upphör förälders underhållsskyldighet?

Alla besvarade frågor (72044)