Underhållsbidrag

2019-04-30 i Underhåll
FRÅGA
Hej! Min son har tre döttrar, en som är 6 år, 3 år och 1 1/2 år som han har hos sig varannan helg.Min son betalar underhåll varje månad till alla tre som är fastställt på försäkringskassan.Mamman till hon som är 6 år vägrar skicka med kläder då hon varannan helg är hos min son och ibland även längre perioder då han tar ut föräldraledigt el semester.Hon säger då att det är hans ansvar att se till att flickan har kläder när hon är hos honom.Mamman får både barnbidrag/underhåll för flickan och att inte skicka med kläder anser jag inte rätt om jag läser i föräldrabalken? Kan hon verkligen vägra göra detta?Flickan som bor i Norrtälje och han själv i Täby i ett nytt samboförhållande måste också varannan helg hämta och lämna flickan vilket medföljer större bensinkostnader. Han är ingen höginkomsttagare men arbetar heltid och bor i andra hand med höga hyreskostnader mm och det börjar bli väldigt kostsamt även med resorna och bensinkostnader. Mamman till flickan lever även hon i ett nytt samboförhållande, i bostadsrätt med större inkomster och mindre utgifter, vad gäller undrar jag mig?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Så som jag har uppfattat din fråga handlar den om underhållsbidrag.

Huvudregeln gällande underhållsbidrag framgå av FB. Enligt FB 1 kapitel 1 § framgår att föräldrarna skall svara för underhåll åt barnet efter vad som är skäligt med hänsyn till barnets behov och föräldrarnas samlade ekonomiska förmåga. När föräldrarnas underhållsskyldighet bestäms skall hänsyn tas till barnets egna inkomster och tillgångar samt till barnets sociala förmåner under beaktande av vad som följer av föreskrifterna om dessa.

Enligt FB 1 kapitel 2 § gäller att underhållsskyldigheten upphör när barnet fyller arton år. Går barnet i skolan efter denna tidpunkt, är föräldrarna underhållsskyldiga under den tid som skolgången pågår, dock längst intill dess barnet fyller tjugoett år. Till skolgång räknas studier i grundskolan eller gymnasieskolan och annan jämförlig grundutbildning.

Enligt FB kapitel 1 § 2 skall underhållsbidraget täcka de behoven som barnet har om inte denne bor varaktigt hos den ena föräldern. Enligt kapitel 7 § 2 skall den föräldern med största ekonomiska förmåga betala underhållet, kravet som är på vem som skall betala bidraget är där barnet är varaktigt, alltså om barnet är över 50 % hos en föräldrar är denne skyldig att betala underhållet till barnet. Beslutet om underhållsbidrag bestäms av en lagakraftvunnen dom fastställs av rätten att storleken på underhållet skall jämkas på grund av ändrade familjesituationer enligt Föräldrabalken 7:10 1 st. Underhållsbidraget skall omfatta vanliga levnadskostnader.

När det gäller återbetalning av bidraget eller begäran av den ena parten att betala bidraget retroaktivt gäller: 1. vem som skall betala bidraget skall fastställas i dom och genom lagakraftvunnen dom. Redan där skall det bestämmas vem som skall betala bidraget. Om en av partner inte betalar eller den andra betalar mer kan det bero på ekonomiska förhållanden eller andra omständigheter. Enligt 7:1 kan en av parterna betala mer för barnet om denne ekonomiska förmåga är bättre.

Beloppet bestäms av 18 kap. 2 SFB där minsta beloppet för bidraget bestäms. Om en av parter inte vill betala eller dylikt blir denne återbetalningsskyldig till Försäkringskassan för hela beloppet eller delvist av denne, beroende på. Hur stor återbetalningsskyldigheten är beror på inkomsten och hur många barn det gäller, parten behöver dock inte betala tillbaka mer än minimum beloppet per barn per månad. Det är Försäkringskassan som bestämmer om det föreligger återbetalningsskyldighet eller inte.

Hur mycket man skall betala i underhållsbidrag bestäms alltså slutligen av försäkringskassan och dina individuella ekonomiska möjligheter att kunna betala för barnet. Om ens ekonomiska situation har förändrats kan detta påverka underhållsbidraget som man skall betala.

Mamman har skyldigheten att förse flickan med tillräckliga medel då hon stannar med pappan.

Vill du ha mer rådgivning eller hjälp av en jurist?

Då kan du använda dig av någon av våra andra tjänster:

- Gratis telefonrådgivning, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 2.

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom tre dagar för 995 kr, klicka här - Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom 24 h för 1495 kr, klicka här

- Boka tid med en jurist för 1677,50 kr/h, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 1.

Vänligen,

Victoria Rosscheree
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (817)
2019-07-19 Är föräldrar underhållsskyldiga för sina barn när de har flyttat hemifrån?
2019-07-18 Hur fungerar underhållsbidrag?
2019-07-14 Underhåll när barnet jobbar eller pluggar?
2019-07-12 Krav för underhållsstöd

Alla besvarade frågor (71226)