Testamentera bort all egendom till särbo

2016-05-01 i Testamente
FRÅGA
Hej, jag har inga barn och inga föräldrar i livet. Har två bröder som har barn. Jag vill kunna testamentera allt till min särbo. Kan jag det? Måste vi gifta oss?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ja, du kan testamentera allt till sin särbo och ni behöver inte gifta er. Om du hade haft bröstarvingar (barn alt. barnbarn) hade du inte kunnat testamentera bort allt då bröstarvingar har rätt till laglott enl. 7 kap 1§ Ärvdabalken (1958:637) (ÄB). Dina bröder och deras barn är inte bröstarvingar varför det inte finns något hinder för att testamentera bort all din egendom till din särbo. Om du hade varit gift hade du inte heller kunnat testamentera bort allt då detta inskränker makens rätt enl. 3 kap 1§ 1st ÄB.

Hoppas detta besvarade din fråga, om inte är du varmt välkommen att återkomma!

Med Vänlig Hälsning

Felicia Lundgren
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Testamente (2644)
2020-10-28 Kan jag testamentera till min bonusson?
2020-10-27 Hur blir arvet fördelat när det finns testamente?
2020-10-26 Vad kostar det att upprätta ett testamente och var kan testamentet förvaras?
2020-10-25 Hur tolkas de olika svarsalternativen i ett testamente?

Alla besvarade frågor (85497)