Systerdotters ställning vid arv

2016-04-05 i Arvsordning
FRÅGA
Hej. Vi är två syskon som ärver vår far. En tredje arvslott går till vår avlidne systerdotter. Har hon samma tillgång till dödsboet som vi två syskon? Vi vill själva skötta försäljning av bohag, fastighet etc. efter det att alla har tagit minnessaker som respektive vill ha. Kan hon betrakta sig som likvärdig vår avlidne syster i dom här frågorna?
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag uppfattar det som att er syster har avlidit men att hon har en dotter som nu trätt i hennes ställe. Enligt 2 kapitel 1 § 1 st ärvdabalken (se lagen här) ärver den avlidnes bröstarvingar, alltså den avlidnes barn, i första hand. I detta fall är det du och ditt syskon. I andra stycket sägs det att om en bröstarvinge till den avlidne också avlidit ska den avlidnes avkomling träda i dennes ställe. Detta kallas istadarätt och innebär att er systerdotter träder i sin förälders ställe och har samma rätt som eran syster haft om hon varit i livet.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Vänligen,

Isabel Frick
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1448)
2020-08-09 Vem ärver mina föräldrar om syskon ej lever?
2020-08-09 Vilka ärver, barn eller barnbarn?
2020-08-07 Vad krävs för att jag ska få ärva min farbror?
2020-08-06 Hur fördelas arvet när en syster är gift med en gemensam kusin?

Alla besvarade frågor (82662)