Skilsmässa med spansk man, domsrätt

2015-08-19 i Äktenskapsskillnad
FRÅGA
Hej, Jag är gift med en Spansk man i Spanien men nu bor vi i Sverige. Vilka regler gäller om vi ska skiljas?
SVAR

Hej,
tack att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Genom den s.k. Bryssel II-förordningen regleras vilka länder som har domsrätt i mål rörande skilsmässa. Förordningen gäller inom EU, förutom Danmark. Enligt Bryssel II artikel 3 kan du ansöka om skilsmässa i landet där du/ni har hemvist. Det finns andra behörighetsgrunder, men detta är huvudregeln.

Det sagda innebär att ni kan skilja er i Sverige enligt svenska regler.

Med vänliga hälsningar

Daniel Scharff
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Äktenskapsskillnad (965)
2020-10-23 Har make rätt till hälften av testamenterat arv vid äktenskapsskillnad?
2020-10-19 Vilka dokument behöver jag för att styrka skilsmässan i det land vi gifte oss?
2020-10-18 När är en skilsmässa befogad?
2020-10-08 Kan jag köpa en bil under skilsmässoprocessen?

Alla besvarade frågor (85320)