FrågaFAMILJERÄTTUnderhåll22/05/2018

Ska underhåll betalas underhåll till barn som fyllt 18 år och har egna inkomster?

Hej!

Min son som är 19 år bor hos sin pappa men är hos mig varannan helg.

Han studerar och får studiebidrag plus 1000kr extra varje månad från skolan genom sin praktik. Han jobbar även extra och får 4000kr/mån.

Ska jag betala underhåll?

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Som förälder var du underhållsskyldig för din son fram tills att han fyllde 18 år (7 Kap 1 § 2 st Föräldrabalken). Dock ska du betala underhåll trots att barnet fyllt 18 år i vissa fall. Om barnet fyllt 18 år, som din son har gjort, betalas underhållsbidraget direkt till barnet om hen går i skola på heltid på grundskolenivå, gymnasienivå eller motsvarande.

Först frågan blir alltså ifall din son går på en sådan utbildning som ger honom rätt att få underhållsbidrag trots att han fyllt 18 år.

Om barnet tjänar över 48 000 SEK per år minskar föräldrarnas underhållsskyldighet. Dvs. om din son tjänar så mycket eller mer än så kommer din underhållsskyldighet minska beroende på hur mycket han tjänar.

För att sammanfatta är du underhållsskyldig för din som om han går på en sådan utbildning som jag räknat upp. Ifall han går en sådan utbildning är du underhållsskyldig, dock eventuellt inte fullt ut underhållsskyldig i och med hans egna inkomster.

Vill du ha mer rådgivning eller hjälp av en jurist?
Då kan du använda dig av någon av våra andra tjänster:

- Gratis telefonrådgivning, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 2.

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom tre dagar för 995 kr, klicka här

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom 24 h för 1495 kr, klicka här

- Boka tid med en jurist för 1677,50 kr/h, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 1.

Vänligen,

Lawline RådgivareRådgivare
Hittade du inte det du sökte?