Rätten till arv
Eftersom jag ej är adopterad av den far jag levt med hela mitt liv,och som nyligen gick bort,min mor lever fortfarande,och min halvsyster också. Det som finns att ärva är en del pengar,är det så att jag e helt lottlös,och morsan o syran delar på hans pengar, eller hur ligger det till?
Lawline svarar
Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.
Arvsrätt tillfaller bland annat arvlåtarens barn enligt 2 kap 1 § ärvdabalken (ÄB). Bestämmelsen avser arvlåtarens avkomlingar. Adoptivbarn jämställs i detta avseende med adoptantens biologiska barn och har lika rätt till arvet som arvlåtarens avkomlingar enligt 4 kap 8 § föräldrabalken (FB).
Dessvärre finns det ingen bestämmelse i svensk rätt som gör dig arvsberättigad i situationen du befinner dig i. Om arvlåtaren däremot har upprättat ett testamente och uttryckt sin vilja att viss kvarlåtenskap ska tillfalla dig vid dennes död, kan du bli berättigad att erhålla del av kvarlåtenskapen.
Hoppas att du fått svar på din fråga. Du är välkommen att återkomma om du har fler frågor.
Med vänlig hälsning,