Rätt att överta bostad vid äktenskapsskillnad

2016-07-29 i Äktenskapsskillnad
FRÅGA
Hej!Vi bor i en hyresrätt lägenhet och jag som har kontraktet och jag som betalar hyran, om min fru vill skilsmässa sig inte jag ,vem har rätt att stanna kvar i lägenheten ? Vi har tre pojkar 26,20 och 13 år.Tack
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt 11 kap. 8 § 1 st. äktenskapsbalken (ÄktB) (här) har den make som bäst behöver makarnas gemensamma bostad eller bohag rätt att få egendomen. Att även hyresrätter omfattas av bestämmelsen framgår av 7 kap. 4 § 1 st. 3. p. ÄktB (här).

Vid en bedömning av vem som bäst behöver den gemensamma bostaden har barnens boende stor betydelse, se t ex RH 2002:12. Det är därför troligt att den av som er trettonårige son kommer att bo hos mest kommer att anses ha störst behov av bostaden.

Med vänlig hälsning,

Linda Critchley
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Äktenskapsskillnad (932)
2020-08-06 När inleds en skilsmässa?
2020-07-30 Enskild egendom vid skilsmässa
2020-07-29 Egendom som förvärvats efter talan om äktenskapsskillnad väckts
2020-07-26 Ansöka om skilsmässa i Sverige

Alla besvarade frågor (82638)