Olovlig körning tung husvagn BE-behörighet

2021-05-11 i Trafikbrott
FRÅGA
Jag har körkort med B behörighet. Vad händer om jag drar en husvagn som kräver BE eller B96 ?I mitt fall så väger husvagnen 280kg för mycket mot vad jag får dra med min behörighet. Aldrig straffad gällande trafikbrott på minst 15år. Ej haft körkort återkallat.
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Situationen du beskriver regleras i lag om straff för särskilda trafikbrott.

Om du uppsåtligen drar en husvagn som kräver BE eller B96 när du enbart har B-behörighet gör du dig skyldig till olovlig körning, vilket framgår av 3 § lag om straff för särskilda trafikbrott.

Straffet i normalfallet är dagsböter. Har överträdelser likt denna skett upprepade gånger eller om en enskild olovlig körning är att ses som grov kan straffet bli fängelse i upp till sex månader. Fängelsestraff kan även bli aktuellt om personen tidigare fått sitt körkort återkallat, vilket du inte har fått.

Du riskerar även att få ditt körkort återkallat i enlighet med 5 kap 3 § 4p körkortslagen.

Jag avråder dig därför från att överskrida din B-behörighet genom att dra en husvagn som väger 280kg för mycket.

Om du har ytterligare frågor är du varmt välkommen att kontakta våra jurister på Lawline.

Med vänlig hälsning

Elias Kröger
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafikbrott (1164)
2021-06-17 Vad blir straffet om man kör tung motorcykel utan A-körkort?
2021-06-17 Brottsligt att köra ifrån Polisen?
2021-06-15 Kan man anmäla olovlig skjutsning på cykel?
2021-06-13 Straffmätning vid grovt rattfylleri samt tidigare brottslighets påverkan.

Alla besvarade frågor (93215)