Lagligt att ha blåljus och sirener på privat fordon?

2021-11-16 i Trafikbrott
FRÅGA
Hej, jag undrar om man får ha en blåljus lampa som blinkar innanför vindrutan på sin egna bil? Ytterligare en fråga som är lite samma tema på är om man får installera en siren på bilen och använda den utan att hamna i trubbel, finns ju att köpa såna billigt från typ Ebay.
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Användningen av blåljus är endast för utryckningsfordon såsom exempelvis ambulans, polis och brandkår. Andra, som inte utgör ett utryckningsfordon, är därför obehöriga.

För besvarande av din andra fråga finns det i 3 kap. 76 § trafikförordningen en uttömmande lista på vilka ljus man får använda på sin egen bil.

Den som obehörigen använder sig av blåljus gör sig skyldig till föregivande av allmän ställning till böter eller fängelse i högst 6 månader, 17 kap. 15 § 1 stycket brottsbalken.

Hoppas detta var svar på din fråga!

Med vänliga hälsningar,

Josefine Ljungberg Palm
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Trafikbrott (1271)
2022-01-25 Kan du bli dömd för rattfylleri om du inte kände dig påverkad när du körde fordonet?
2022-01-14 Får man öka farten när någon kör om?
2022-01-14 Olovlig körning
2022-01-12 Kan polisen upprätta en anmälan i efterhand ang. vårdslöshet i trafik?

Alla besvarade frågor (98657)