Hur fyller jag i ansökan för inresa till USA när jag begått brott?
Hej!
Jag ska åka till USA med familjen för ett bröllop. En familjemedlem har suttit av ett straff 4 mån sluten anstalt och 1 mån 'fotboja' för internetfildelningsbrott för cirka 8 år sedan. Är det möjligt att komma in i USA då? Hur ska man skriva på ESTA? Kryssa 'ja' eller 'nej' i rutan för avtjänade straff? Jag tolkade det som att det var straff som hade skadat någon annan individ och i detta fallet är det ju inte riktigt så. Hur stor insyn har amerikanska myndigheten i det svenska brottsregistret? Och hur noggrann är kontrollen? Vi ska bara vara i USA 1 vecka. Hur ska jag gå till väga för att inte hamna i trubbel?
Lawline svarar
Hej!
Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!
Sverige är med i ett system som kallas för Visa Waiver Program (VWP). Detta innebär att man, i vissa fall, inte behöver ansöka om visum för att få åka in i USA om ens vistelse understiger 90 dagar och man reser som turist.
För att få inresetillstånd till USA på VWP måste man först fylla i en Electronic System for Travel Authorization (ESTA). Detta gör man här.
En av frågorna man måste fylla i är, som du nämner, om man tidigare är dömd för något brott. Tidigare brott kan medföra att man nekas inresetillstånd. Det finns dock två undantag som gör att man fortfarande kan få inresetillstånd; 1) om brottet begicks av någon som var under 18 år och brottet begicks för mer än fem år sedan, 2) om det gäller brott som har max ett års fängelse i straffskalan och den dömde inte varit fängslad i mer än sex månader efter att ha blivit dömd för brottet. Det bör sålunda finnas möjlighet i detta fall för personen att få inresetillstånd.
Huruvida myndigheterna undersöker det svenska belastningsregistret har jag inte kännedom om. Jag anser att punkterna avseende brott i ansökan inte överensstämmer med det brott du beskriver att personen begått. Ni bör sålunda kunna kryssa i "nej".
Utgör emellertid domen ett hinder för att få inresetillstånd, kan personen istället vända sig till USA:s ambassad i Sverige och ansöka om turistvisum. Då görs en bedömning från fall till fall och personens tidigare brott kanske inte utgör ett hinder på samma sätt. Generellt beträffande ansökan rekommenderar jag att ni kontaktar ambassaden för ytterligare vägledning.
Har du några fler frågor är du varmt välkommen att återkomma!
Vänligen