Fråga om finskt testamentes giltighet i Sverige

2015-10-30 i Testamente
FRÅGA
Har ärvt min farmor tillsammans med min syster.Enda barnet (vår far) är död.i testamentet som är upprättat i Finland står att arvet ( för barn och barnbarn)skall vara enskild egendom.Gäller detta även juridiskt i Sverige i en ev. äktenskapsskillnad?Tack
SVAR

Hej och tack för din fråga.

Enligt 2 kap. 3 § 2 st. enligt lagen (2015:417) om arv i internationella situationer ska ett testamente anses giltigt till formen om det uppfyller formkraven i lagen på den ort där det upprättades eller den ort där testatorn vid upprättandet eller vid sin död hade hemvist eller var medborgare. Om testamentet uppfyller formkraven enligt finsk lag anses villkoren i testamentet även vara giltigt i Sverige.

Hälsningar,

Bartu Bugdayli
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Testamente (2637)
2020-10-22 Går det att frångå den lagstadgade arvsordningen?
2020-10-22 Testamente vid demens.
2020-10-20 Vad som får testamenteras bort samt klander av testamente
2020-10-20 Vem ärver när testamente finns?

Alla besvarade frågor (85251)