FrågaSTRAFFRÄTTPåföljder09/11/2021

Förs man in i belastningsregistret om man blivit drogad av någon annan?

Hej, jag var på akuten förra veckan för jag svimmade och dem tog U-tox prov på mig. Resultatet visade positiv, jag har alltså blivit drogad på något sätt för jag har ej tagit droger. Min fråga är ifall jag kommer få en prick i registret?

Lawline svarar

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Jag har uppfattat din situation som så att du fått i dig droger utan att du vet om det, kanske genom att någon annan fått i dig droger på något sätt. Du undrar nu om du kan bli straffad eller om det kommer anges i belastningsregistret.

Narkotikabrott
Det finns flera olika situationer där narkotikabrott kan aktualiseras. Det kan handla om innehav, försäljning, framställning etc, se 1 § 1 st. Narkotikastrafflag [NSL]. För att dömas för narkotikabrott krävs uppsåt, 1 § 2 st NSL. I ditt fall, där du utan vetskap blivit drogad, har du inte fått i dig preparatet med uppsåt. Du kan således inte dömas för narkotikabrott om det kan konstateras att du inte gjort det med uppsåt.

Belastningsregister
I belastningsregister anges uppgifter för den som exempelvis genom dom ålagts påföljd, 3 § Lag om belastningsregister. I ditt fall kommer inget registreras i belastningsregistret eftersom du inte lagförts för något brott.

Hoppas du fått svar på din fråga. Välkommen att kontakta oss igen.

Med vänliga hälsningar,

Jakob JohanssonRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”