Byta efternamn på barn vid ensam vårdnad

2019-10-20 i FAMILJERÄTT
FRÅGA
Jag har ensamvårdnad måste pappan samtycka om byte av efternamn på min son?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler om namn och namnbyte av efternamn finns i Lag om personnamn.

Ett barn kan byta sitt efternamn till ett efternamn som föräldrarna eller någon av dem bär (9 § 1 st 1 p. Lag om personnamn). Du nämner inte om din son har ditt efternamn eller hans pappans efternamn för tillfället, jag kommer därför att förklara båda situationerna. Om din son har ditt efternamn behöver du inget samtycke från pappan. Om din son däremot bär pappans efternamn krävs det hans samtycke (34 § 1 st Lag om personnamn). Det spelar alltså ingen roll att du har ensam vårdnad.

Som svar på din fråga beror det alltså på vad din son har för efternamn idag. En anmälan om efternamn kan du göra hos Skatteverket (3 § Lag om personnamn). Det hittar du här!

Hoppas du fick svar på din fråga!

Anna Holmlund
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (3391)
2019-11-11 Hur ska man fördela kostnader och räkningar vid delad ekonomi?
2019-11-05 Kan jag gå till domstol för att få tillbaka vårdnaden över mitt barn?
2019-11-05 Notarius publicus - intyg om att barnet kan följa med utomlands
2019-10-31 Kan man verkställa en svensk familjrättslig dom i Tyskland?

Alla besvarade frågor (74570)