Ärver halvsyskon?

2018-10-01 i FAMILJERÄTT
FRÅGA
Jag har tre halvsyskon, två på mors sida (a,b) och ett på Fars sida(c). Far adopterade (a,b) och räknades vid hans bortgång som syskon. Nu undrar jag vad som händer vid min bortgång, har själv Inga barn. Kan jag testamentera bort mina tillgångar till någon organisation eller stiftelse.Mvh Greger
SVAR

Hejsan och tack för att du vänder dig till oss på Lawline!

Då frågan avser arv, är Ärvdabalken (ÄB) tillämplig.

I ditt fall är 2 kap. 2 § 3 st. ÄB tillämplig. Den föreskriver att då det inte finns några helsyskon och fadern samt modern är avlidna, tillfaller arvet halvsyskonen. Eftersom samtliga halvsyskon är på din faders sida (då han adopterade a och b) delar då dina tre halvsyskon på hela ditt arv. Dvs, har du tillgångar på 60 tusen kronor, får dina tre syskon 20 tusen kronor vardera.

Då du inte har några barn, kan du testamentera bort hela din kvarlåtenskap, då det enbart är barn (bröstarvingar) som har rätt till sin laglott, 7 kap. 1 §. ÄB.

Med vänlig hälsning.

Filip Braun
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (3221)
2018-11-18 Vi ska skilja oss, vart ska barnen bo?
2018-11-16 Hur blir man delägare i en fastighet som tillhör maken
2018-11-16 Förskott på gåva
2018-11-15 Man kan skriva avtal om hur umgänge med barn/förälder ska se ut

Alla besvarade frågor (61964)