Arv efter faster

Hej Vem ärver vår faster, hon har inga egna barn och hennes föräldrar är bortgångna. Vår far är fortfarnade i livet. Vår fasters man gick bort för ganska länge sen men han hade i sin tur en syster med två döttrar. Systern har gått bort men döttrarna är i livet. Är det så att vår far och dessa två döttrar ärver lika delar eller ärver vår far allt? Om vår faster väljer, kan hon testamentera allt till min far i det fall hon inte vill att delar av arvet skall gå till dessa två döttrar MVH

Lawline svarar

Hej och tack för din fråga.

Reglerna om arv finns i ärvdabalken (https://lagen.nu/1958:637). I kapitel 2 § 2 finns regler om vem som ärver när inga bröstarvingar finns. I första hand ska arvlåtarens föräldrar ärva, dvs dina farföräldrar. Finns inte de i livet så träder syskonen in i deras ställe. Lagen innebär alltså att din pappa kommer ärva din faster, så länge hon är ogift (änka) och barnlös. Enligt samma bestämmelse träder du och dina syskon in i er fars ställe ifall han skulle avlida före din faster. En reglering i testamentet behövs alltså bara ifall din faster önskar att hennes avlidnas mans syster med barn ska ärva henne.

Hoppas du fick svar på din fråga.

Vänligen,


Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 995 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Arvs- och testamentsrätt och Arvsordning? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo