FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt14/07/2006

Mordhot

vad gäller för polisanmälan för mordhot. Jag har/kommer att bli polisanmäld för mordhot. Jag har aldrig pratat med personen som anmäler utan det är min kompis som gjort. Jag blir anmäld för att anmälaren menar att jag lämnat ut telefonnumret och var med när samtalet skedde. Numret finns på internet. Stämmer det att jag kan bli anmäld för detta och vad kan konsekvensen bli?

Lawline svarar

Hej! Mordhot rubriceras som olaga hot och finns i Brottsbalken 4 kap 5 §, se http://www.lagen.nu/1962:700. Straffet är böter eller fängelse i högst ett år, vid grovt brott upp till fyra år. Även om du inte har uttalat själva hotet kan du ändå ha främjat brottet genom att lämna ut telefonnumret. Det har ingen betydelse att numret finns på Internet. Varje medverkande döms efter hur aktiv man själv varit, se Brottsbalken 23 kap 4 §. Det är givetvis svårt att säga vad konsekvensen blir eftersom det är domstolen som bedömer bevisning och skuld osv, men i värsta fall kan du dömas för medverkan till olaga hot.
Kristine ErlandssonRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000