FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt06/03/2008

Sambolagens tillämplighet vid flytt

Jag köpte ett hus 2000 och jag och min kille flyttade då ihop, 2002 flyttade jag därifrån men lät min kille bo kvar i huset, nu vill jag sälja huset. Gäller sambolagen fortfarande?

Lawline svarar

Hej! Sambolagen torde ha varit tillämplig på er mellan år 2000 och 2002 om ni bodde tillsammans i ett parförhållande och hade ett gemensamt hushåll. Enligt 2 § 2 punkten upphörde samboförhållandet 2002 när du flyttade därifrån. Enligt 8 § 2 stycket ska bodelning på begäran av någon av parterna framställas senast ett år från det att samboförhållandet upphörde. Sambolagen har således ingen verkan vid din planerade försäljning. För att läsa sambolagen se http://lagen.nu/2003:376 . Med vänlig hälsning!
Emil JohanssonRådgivare
Hittade du inte det du sökte?