FrågaFAMILJERÄTTÖvrigt30/08/2007

Markiser, samboegendom?

Hej. Sambor som flytter isär och bor i en hyrd fastighet. Där har vi monterat markiser för ca 15000 kr hur delas detta vid bodelning om en bor kvar?

Lawline svarar

Hej! Enligt Sambolagen så skall sambor då samboförhållandet upphör dela den gemensamma samboegendomen. Till samboegendom hör gemensamt bohag och bostad som införskaffats för gemensamt bruk. Markiser får anses utgöra tillbehör i fastighet och får därmed anses tillhöra den gemensamma bostaden. Den faller således in under sambolagens definition på samboegendom och skall således ingå i en eventuell bodelning. Med vänlig hälsning,
Mikael KarlssonRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000