Personuppgifter GDPR

2021-03-31 i PUL/GDPR
FRÅGA
Hej, Kan typ ett bolag hindra mig från att ta bort mitt konto helt?
SVAR

Hej! Och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Jag tolkar din fråga som att du undrar om ett företag kan spara dina personuppgifter fast du har valt att ta bort kontot och det regleras i Dataskyddsförordningen (GDPR, The General Data Protection Regulation)

Svaret är nej. De får inte ha kvar dina personuppgifter än det som anses vara nödvändigt enligt artikel 5.1 e GDPR. Därmed måste de radera ditt konto när du inte vill ha kvar det längre då de inte längre får behålla dina personuppgifter

Om du har ytterligare frågor är du varmt välkommen att höra av dig till oss.
Med vänliga hälsningar,

Lucas Rasmusson
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom PUL/GDPR (199)
2021-04-01 Granska hållbarhetsreklam och publicera skärmdumpar i sociala medier, är det tillåtet?
2021-03-31 Personuppgifter GDPR
2021-03-31 Vad för information får finnas på nätet?
2021-02-28 Är det olagligt att ha bild på barns namn på Facebook?

Alla besvarade frågor (91307)