Fråga om underhållsskyldighet för 20-årig son

2017-12-15 i Underhåll
FRÅGA
Hej !I en lägenhet som jag har haft sen innan mitt nu mer än tioåriga förhållande vill min sambo kasta ut sin 20åriga son av olika men väldigt starka och bra anledningar.Hur funkar det rent lagligt?
SVAR

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

En förälder har underhållsskyldighet för sina barn tills dess att de fyller 18 år, föräldrabalken 7 kap. 1 §. Underhållsskyldigheten ska bestå i att i första hand tillgodose barnets mest grundläggande behov såsom mat, boende, kläder osv. Man kan säga att kravet på standarden korrelerar med föräldrarnas ekonomiska förmåga.

Föräldrar kan vara underhållsskyldiga för sitt barn även om det är över 18 år. Går barnet fortfarande i grundskola, gymnasiet eller motsvarande grundutbildning så är föräldrarna underhållsskyldiga till dess att barnet avslutat dessa studier, men inte om barnet har fyllt 21 år, föräldrabalken 7 kap. 1 § 2 st.

Går din sambos son fortfarande i gymnasiet så är din sambo underhållsskyldig tills dess att han fyller 21 år eller går ut gymnasiet. Annars har din sambo ingen underhållsskyldighet längre då sonen är över 18 år.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Mvh,

Jesper Forsgren
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Underhåll (1099)
2021-11-26 Underhåll vid stor ekonomisk skillnad mellan föräldrarna
2021-11-19 När har man rätt till underhåll från den andra föräldern?
2021-11-12 Kan min make betala underhåll efter skilsmässa om jag är sjukskriven?
2021-11-09 Underhållsbidrag vid växelvist boende

Alla besvarade frågor (97356)