GDPR och publicering i Facebookgrupp

2021-02-25 i PUL/GDPR
FRÅGA |Är det utifrån gdpr tillåtet att i en facebookgrupp namnge läkare. Om man är med i facebookgruppen utifrån en diagnos för vilken det är svårt att få hjälp och medlemmar sinsemellan tipsar om läkare som gett god hjälp, respektive delar upplevelse av diverse brister i bemötande och vård?
Anna Liss |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline! GDPR (här) är tillämplig vid behandling av personuppgifter (artikel 2 GDPR). Namn eller bild kan anses vara personuppgifter och publicering inom en facebookgrupp är att se som en behandling (artikel 4.1-2 GDPR). GDPR är därmed tillämplig på situationen. Den som är ansvarig för behandling av personuppgifter som inte sker i enlighet med GDPR är den som kallas personuppgiftsansvarig och i vissa fall den som kallas personuppgiftsbiträde (artikel 4.7-8 GDPR). Den som är personuppgiftsansvarig i detta fall är administratören för gruppen och inte du som medlem. För att en behandling av en personuppgift ska ske i enlighet med GDPR ska det finnas en laglig grund för behandlingen (artikel 6 GDPR). En laglig grund, och den mest sannolika i ditt fall är samtycke (artikel 6.1.a GDPR). Den personuppgiftsansvarig som inte följer GDPR kan råka ut för omfattande sanktioner (artikel 83 GDPR). Det är alltså inte tillåtet enligt GDPR att publicera personuppgifter i en Facebookgrupp. I och med att du nämner att det i gruppen delas upplevelser av brister i bemötande kan eventuellt också förtal aktualiseras beroende på hur inläggen utformas (5 kap. 1 § brottsbalken). Här spelar det ingen roll om information i inläggen är sanna så länge som de kan tänkas leda till andras missaktning. Vänligen,