Beskattning på försäljning av fastighet utomlands

2020-07-30 i Försäljning av fastighet
FRÅGA |Hej,Jag bor i Sverige och har dubbelt medborgarskap i både Sverige och Taiwan. Min fråga är: Behöver jag också betala skatt i Sverige om jag säljer min fastighet i Taiwan?Med vänliga hälsningar
Anna Liss |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!I och med att du bor i Sverige är du obegränsat skattskyldig här, vilket innebär att du är skattskyldig i Sverige för alla dina inkomster, även sådana du har från utlandet. Dock kommer du inte att behöva skatta både i Sverige och i Taiwan för försäljning av din fastighet i och med att Sverige har ett dubbelbeskattningsavtal med Taiwan (här), enligt vilket beskattning av försäljning av en fastighet ska ske i det land där det säljs, vilket i det här fallet är Taiwan (artikel 6.1 lag om avtal mellan Sveriges Exportråd och Taipeis delegation i Sverige beträffande skatter på inkomst). Kapitalinkomster som fås genom försäljningen ska beskattas i det landet där försäljningen görs (artikel 13.1).Vänligen,

Gåva och skatt

2020-07-30 i Gåvoskatt
FRÅGA |Hej!Behöver jag skatta om jag gör följande. Ger pengar till en vän som gåva. Denna vän sysslar med daytrading (Forex) om sen han/hon vill ge tillbaka en större gåva till mig ska jag då skatta på det ? Låt säga jag ger vännen 5000kr. Sen tar jag emot en gåva på 50 000kr. Om jag ska skatta på det hur anmäler man då det på rätt sätt. Eller behöver jag ej skatta ? Tack för svar !
Anna Liss |Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!Gåvor är undantagna från skattskyldighet i Sverige (8 kap. 2 § Inkomstskattelagen). För att transaktionen, i det här fallet 50 000 kr ska räknas som en gåva krävs dock att den uppfyller vissa krav. För att en gåva ska vara inkomstskattefri måste den vara s.k. "rent benefik". Den ska i regel inte kunna kopplas samman med någon motprestation. En gåva som kan anses som ersättning för en utförd prestation, kallad remuneratorisk gåva är en skattepliktig inkomst. Vad gäller i det här fallet?Om det är så att den gåva du fått av vännen kan ses som en motprestation till den summan du tidigare gav kan det vara så att gåvan du får klassas som en remuneratorisk gåva och därmed blir skattepliktig. Vänligen,